Att sluta i Nacka TK

Självklart tycker vi att Nacka TK är bäst, och vi vill att alla våra åkare ska trivas och stanna kvar i föreningen. Men ibland passar något annat bättre – kanske en annan sport, en annan förening eller en flytt. Det finns olika anledningar, och det är helt ok.

Vi tycker bara att det är viktigt att avsluta på ett bra sätt, med respekt för det ni lämnar. Så glöm inte att meddela i god tid (åtminstone 30 dagar innan säsongens Vårshow för åkare i lagen):

  • Tränare och lagledare i laget – de har lagt ner mycket tid och räknar med ert barn
  • Adminansvarig hos klubbeninfo@nackatk.se

Vad händer efter att man har anmält att man ska sluta?

  • Skridskoskolan – man kommer inte att anmälas automatiskt till den kommande terminen. Om ni vill hoppa in igen i framtiden ska ni anmäla er på nytt.
  • Lagen – en synkrosäsong sträcker sig från måndag vecka 14 till Vårshowen året efter (söndag vecka 13 vanligtivis). Åkarens sista dag med oss i ishallen är därför söndag vecka 13.

Vi önskar åkaren stort lycka till med nya äventyr!